"> داستان ما - صنایع دستی آبان

چرا آبان:

از فرهنگ کهن ایران، آب را نماد روشنایی به میراث داریم، و اما چرا؟ آب سرمنشأ حیات، رویش و رشد در این کرهٔ خاکی است و در نبود این بی‌رنگ رنگ افزون، چرخهٔ زندگی از گردش می‌افتد، تمام تاریخ، فرهنگ و تمدن بشر بر پایهٔ این عنصر از عناصر چهارگانه بنا گردیده و آن‌چنان مقدس است که در فرهنگ دیرین ما فرشته‌ای نگهبان بر آب به نام ”آبان“ وجود دارد.

از ابتدای حرکتمان، بر آن بودیم که در راستای جاودانگی و ماندگاری فرهنگ، هنر و تاریخ کشورمان مؤثر باشیم و هنگامی‌که در جستجوی نام برای این باور شیرین برآمدیم، ”آبان” به شکل معجزه‌آسایی رخ نمایان کرد. دنبالش کردیم و دانستیم که دهم هرماه خورشیدی در گاه‌شمار ایران نیز به همین نام, فرشته آب‌ها و تدبیر امور است, و گویند در این روز پادشاه ایران بر افراسیاب پیروزی یافته و او را از سرزمین خود بیرون رانده و پس از پنج یا هفت سال قحطی و خشک‌سالی باران باریده است. ما به ایران فراتر از یک سرزمین نگاه کردیم, پیش‌تر رفتیم و بیشتر خواندیم و مصمم‌تر شدیم که در راستای حفظ میراث نیاکانمان و شکوهمندی‌اش اهتمام ورزیم.

 

چو ایران نباشد تن من مباد...

در یک خاک و با یک ریشه, زبان‌ها و گویش‌ها، کلمات و بیان‌های متفاوتی پیداکرده‌ایم، بااین‌وجود بر سر کلمهٔ ”ایران” همبسته‌ایم. تاریخ، فرهنگ، هنر و هر آنچه را در کنار نام یک ایرانی و ایران‌زمین می‌توان نهاد، در ما جاری است، نیاکان ما با خاطراتشان و آیندگان ما با ریشه‌هایشان به حیات ادامه خواهند داد. ”هویت” را که از آدمی بستانی، خواهد مرد. ” صنایع‌دستی آبان”، بر آن است که در راستای پاسداشت هویت ایران و ایرانی، جهت معرفی فرهنگ، هنر، تاریخ، آداب‌ورسوم و هنرمندان ایرانی همت گمارد. بنایی که قرن‌ها پیش پایه‌های آن استوار نهاده شد, حالا به مسیری روشن برای تحقق آینده‌ای فراتر از تصور تبدیل‌شده است, برای به دست آوردن همراهی و قلب مخاطبین جهانی هنر.

آبان تعبیر این باور است، تعبیری که چرخه رنگ‌ها و هنر را به گردش می‌آورد و آن را به همراه افسانه‌های اساطیری نهفته در خود به رخ می‌کشد.

 

آغازی نوین: (یا آغاز داستان آبان)

صنایع‌دستی آبان فعالیت بر روی ایدهٔ خود را از اردیبهشت 1397 آغاز کرد و در این راستا با انجام تحقیقات وسیع در سطح بازار، هنرمندان و مشتریان این عرصه، که به روش‌های مختلف صورت پذیرفت، درصدد تعامل با هنرمندان، تولیدکنندگان هنرهای دستی، فروشندگان و مصرف‌کنندگان برآمد. این کوشش چالش‌ها و دستاوردهای بسیاری را به همراه داشت که پس از ده‌ها ساعت کارشناسی توانست مسیر راه روشنی را پیش رویمان قرار دهد. اجرای پروژهٔ آبان از تیرماه 1398 شروع گردید و دستاوردهای پروژه آبان در 14 ماه قبل‌تر توانست به اجرای روند شکل‌گیری و همکاری ما سرعت بخشد.

 

مأموریت

صنایع‌دستی آبان با درک عمیق از فرهنگ و هنر ایران‌زمین و تعامل مستمر با هنرمندان و مخاطبین این عرصه، در کمال احترام، صداقت و سخت‌کوشی در راستای مأموریت خود به شرح زیر اهتمام می‌ورزد:

 • ایجاد پایگاه قوی اطلاع‌رسانی پیرامون معرفی هنرمندان معاصر و گذشتهٔ ایران‌زمین، معرفی انواع رشته‌ها و فعالیت‌های هنری
 • معرفی و ارائه محصولات در حوزهٔ صنایع‌دستی، فرهنگ و هنر
 • تلاش در راستای شناخت فرهنگ، عرف و سلایق مخاطبان خود و ایجاد همسویی بین هنرمندان و مخاطبان این حوزه از طریق ارائهٔ محصولات و اطلاعات مطلوب
 • ارتقای کیفیت محصولات بازار از طریق شفاف‌سازی، آموزش و اطلاع‌رسانی پیرامون محصولات این حوزه
 • حمایت از هنرمندان حوزهٔ صنایع‌دستی از طریق آموزش، معرفی و همکاری درفروش محصولات تولیدی توسط ایشان
 • حذف واسطه‌های بازار و کاهش قیمت نهایی محصولات این حوزه
 • رونق توسعه کسب و کارهای فعال در حوزه هنر, از طریق بهره‌مندی از قدرت تکنولوژی

 

چشم‌انداز و خط‌مشی

صنایع‌دستی آبان در راستای اهداف و برنامه‌ریزی در حوزه‌های فعالیت خود، معرفی و فروش آثار باکیفیت هنری و صنایع‌دستی را در سطح بین‌المللی به‌عنوان چشم‌انداز خود قرارداده‌است و به‌صورت منسجم در راستای تحقق این چشم‌انداز خواهد کوشید. همچنین با توجه به مأموریت و چشم‌انداز خود، لزوم وجود شفافیت و کیفیت را به‌عنوان سرلوحهٔ خود قرارداده‌است و خط‌مشی خود را به شرح زیر اعلام می‌دارد:

 • توسعهٔ سهم بازار داخلی و بین‌المللی
 • افزایش تنوع محصولات
 • ایجاد پایگاه اطلاع‌رسانی قوی در حوزهٔ صنایع‌دستی
 • جلب رضایت مشتریان از طریق ارائهٔ اطلاعات مطلوب، مشاوره و محصولات باکیفیت در این حوزه
 • توسعهٔ مهارت‌ها و توانمندی‌های نیروهای انسانی با تأکید بر حفظ روحیهٔ مشارکت

تجربه‌ای به رنگ آبان

در داستان‌های هزار و یک‌شب سفر کردیم و فراتر از محدودیت‌های جغرافیایی حرکت کردیم و کالاهای نگارین به هنر ایرانی را از لابه‌لای تاریخ ایران کشف و آن‌ها را دنبال کردیم. اکنون از شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقطه دنیا می‌توانند این محصولات را در کلکسیون خاطره‌انگیز خود داشته باشند. باور داشتیم که ما، تنها فروشنده‌ی آنلاین کالا و خدمات محصولات صنایع‌دستی نیستیم, بلکه خلق بستری برای تحقق آینده‌ای فراتر از تصور در راستای حفظ میراث نیاکانمان و شکوهمندی آن هدف ماست. بستری را آماده کرده‌ایم که هنرمندان می‌توانند زیبایی منحصربه‌فرد آثار خود را به نمایش بگذارند و این آثار ارزشمند را در آن عرضه نمایند, محصولات به سهولت به مقصد مشتری برسد, هنرمندان صنایع‌دستی شناخته و تقدیر شوند و در جایگزینی درآمد غیرنفتی سهیم باشیم و جایگاهی در رشد و توسعه اقتصاد سبز ایران داشته باشیم.

حمایت از هنرمندان ایرانی در آبان

صنایع‌دستی آبان مجموعه‌ای از صنایع هنری و سنتی است که ضمن رعایت ضوابط شرعی و قانونی با محوریت خلاقیت, ذوق و زیبایی‌شناسی و با بهره‌گیری از مواد اولیه قابل‌دسترس به‌وسیله‌ی دست و  ابزار موردنیاز ساخته می‌شوند. صنایع‌دستی به کمک دستان و ذهن خلاق هنرمندان کشورمان شکل می‌گیرد و درنهایت بدون هیچ‌گونه آلودگی محیط‌زیستی به طبیعت بازمی‌گردد. معرفی و تشویق هنرمندان و استادکاران عرصه صنایع‌دستی در دستور کار آبان قرار گرفت و متخصصین آبان با نگرشی مسئولانه بستری را مهیا نمودند که با اجرای برنامه‌های بازاریابی به معرفی و بازاریابی و فروش آثار این هنرمندان عزیز بپردازند. معرفی محصولات بومی مرغوب و جذاب به مردم مصرف کالای مشابه خارجی آن را کاهش خواهد داد و موجب پیشرفت و بهبود کیفیت کالای داخلی و رشد صادرات خواهد شد.

حمایت از کالای ایرانی در آبان

حمایت از محصولات و خدمات ایرانی به‌عنوان یکی از راهبردی‌ترین زیرساخت‌های پیشرفت و تعالی کشور و همچنین کمک به ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی و درآمدزایی است. این یک آرزوی دست‌یافتنی ست که محصولات باکیفیت, بادوام و زیبای ایرانی در ذهن مصرف‌کننده ایرانی و غیر ایرانی نقش بندد. با باور به توانمندی و تلاش هنرمندان و تولیدکنندگان و کسب‌وکارهای کوچک و خرید متعصبانه از محصولات مرغوب و مسحور نقش و نگار ایرانی بجای محصولات خارجی در حمایت از تولید داخلی سهیم شده‌ایم.

آبان و مسئولیت اجتماعی

صنایع‌دستی کمترین برداشت را از محیط‌زیست دارد و منشأ آلودگی‌های مخرب نیست و نکته‌ی حائز اهمیت اینجاست که مواد اولیه این آثار گران‌بها بیش از آنکه به طبیعت و محیط‌زیست آسیب برسانند, از آن حمایت و حفاظت می‌کنند. ازاین‌رو صنایع خلاق را صنایع سبز و حامی محیط‌زیست می‌نامند. گویا صنایع‌دستی در راستای ثبات و پایداری حیات انسان روی زمین فعالیت می‌کند و زمینه‌های مساعدی برای ارتقای کیفیت زندگی انسانی مهیا می‌سازد. حمایت از محیط‌زیست و عرضه محصولات باکیفیت و برگشت‌پذیر به محیط‌زیست از مؤلفه‌های مهم و تعیین‌کننده کسب‌وکار آبان است. تجارت الکترونیک آبان به‌مثابه یک رسانه اثرگذار که قابلیت معرفی ویژگی‌های فرهنگی و هویتی ایران را به همگان دارد و درعین‌حال زمینه‌های مؤثری برای جذب مخاطبان خود به مقوله توسعه پایدار، اهمیت آن و نیز ضرورت حفاظت از محیط‌زیست فراهم می‌آورد.

آبان, با نگرشی مسئولانه و پایبند بودن به اصول درستی, در برابر ایران و حمایت از کسب‌وکارهای کوچک حوزه صنایع‌دستی پا به عرصه وجود نهاد و اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی و فرهنگی بخش مهمی از مأموریت وجود این کسب‌وکار است.